Jaka jest różnica pomiędzy firmą spedycyjną, a firmą transportową?

Na początku zdefiniujmy oba zagadnienia: firma transportowa to jednostka, która zajmuje się przewozem ładunku z jednego miejsca do drugiego, firma spedycyjna natomiast zajmuje się organizacją takiego transportu. Firma spedycyjna nie zawsze posiada własną flotę samochodów i kierowców, zazwyczaj posiłkuje się przewoźnikami zewnętrznymi.

Firma transportowa

Do jej głównych zadań należy przewóz ładunku pomiędzy zleceniodawcą a odbiorcą. Zazwyczaj firma transportowa dysponuje swoimi pojazdami bądź całą flotą pojazdów i udostępnia je wraz z kierowcą na czas przewiezienia towaru pod wskazany adres. Odpowiada ona za bezpieczne dostarczenie ładunku, w ustalonym w umowie terminie. Do jej obowiązków należy także zadbanie o kwestie związane z zapewnieniem pozwoleń i dopuszczenia pojazdów na danej trasie, a także zadbanie o aktualne uprawnienia kierowców do przewozu określonych ładunków.

Firma spedycyjna

To jednostka, która zajmuje się transportem naszego ładunku w szerszym zakresie. Zazwyczaj nie posiada własnej floty samochodów, jednak współpracuje z wieloma firmami transportowymi. Z racji swojej kompleksowości i wszechstronności jest w stanie zorganizować dowolny transport, niezależnie od przewożonego ładunku. Ta mnogość ofert transportowych jakie skupia u siebie to łatwość dopasowania idealnego rozwiązania dla każdego zleceniodawcy. Spedycja zajmuje się przewiezieniem towaru począwszy od odbioru z danego punktu poprzez dobór najlepszej metody transportu, wybór przewoźnika, zadbanie o kwestie odpraw celnych, pozwoleń, aż po dostawę do punktu docelowego. To rozwiązanie doskonale sprawdza się kiedy zleceniodawca nie ma odpowiednich zasobów do samodzielnej realizacji takiego zadania.

Reasumując podstawowe różnice to:

Współpraca pomiędzy firmą transportową a spedycyjną to rodzaj symbiozy, w której obie strony korzystają. Zazwyczaj przy długoterminowej pracy obie strony cenią sobie jakość i terminowość drugiej, a to przekłada się finalnie na zadowolenia zleceniodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *